Mnoge europske zemlje najavljuju pooštravanje mjera usmjerenih na borbu protiv koronavirusa.

VELIKA BRITANIJA
Velika Britanija najavljuje strogo zatvaranje nakon ponovnog porasta broja zaraženih. Prije svega se to odnosi na London gdje je i najviše zaraženih pa su predviđena zatvaranja svih ugostiteljskih objekata, uključujući pabove, kafiće i restorane.
Apelira se na građane da izbjegavaju putovanja, a zabranjena su i sastajanja u vrtovima privatnih kuća.
Planira se takozvani ‘božićni balon’, time da će od 23. do 27. prosinca biti dozvoljeno okupljanje članova tri kućanstva.

ITALIJA
Kako je u Italiji dnevno oko 500 smrtnih slučajeva kao posljedice Covida-19 najavljene su stroge mjere za Božić.
Uskoro će biti donesena odluka kako će se organizirati tradicionalni šoping uoči praznika, ali sve je izglednije da će mnogo toga biti zatvoreno osim trgovina hranom.
Nije dopušteno putovanje iz regije u regiju, a u privatnim stanovima neće biti dozvoljeno okupljanje većeg broja ljudi.

NIZOZEMSKA
Aktivira se petodnevno zaključavanje cijele zemlje.
Barovi i restorani već su zatvoreni, a uskoro će biti zatvorene i teretane, muzeji, galerije, kazališta i to sljedećih pet tjedana.
Premijer Mark Rutte najavio je i niz mjera koje bi trebale spriječiti okupljanja ljudi, masovni šoping i obiteljska slavlja.

NJEMAČKA
Od srijede uvodi se tvrdi lockdown, nikada do sada zabilježen u Njemačkoj.
Sav javni život će prestati i sve trgovine osim onih koje prodaju hrane bit će zatvorene.
Zatvaraju se i škole i obavezna je online nastava, a roditeljima će se izaći u susrety ako moraju ostati kod kuće.
Privremeno će se mjere ublažiti od 24. do 26. prosinca i bit će dozvoljeno da se jedno domaćinstvo sastane sa četiri osobe iz najuže obitelji.
Stroga pravila ponovo će vrijediti za Novu godinu, a mjere će biti na snazi najmanje do 10. siječnja.

AUSTRIJA
Ništa od skijanja, a vlada Sebastiana Kurza razmišlja da stupe na snagu rigorozne mjere kao u Njemačkoj.